Štvrtok, 18. December 2014 | Prílohy k správe | Tagy

Väčšina obyvateľov Slovenska vníma Vianoce predovšetkým ako sviatky rodinné. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra TNS Slovakia v novembri 2014 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

V prieskume sa väčšina Slovákov (71%) vyjadrila, že Vianoce považuje za rodinné sviatky. Takmer polovica ľudí ich vníma aj ako sviatky pokoja (49%) a tretina tiež ako sviatky tradičné (34%) či zasnežené (31%) - aj keď paradoxom je, že v ostatných rokoch sme si užili skôr Vianoce na blate ako na ľade. Podľa niektorých Slovákov sú Vianoce aj sviatky náboženské (21%), rozprávkové (19%), ale aj finančne náročné (13%) a stresujúce (11%).

Deväť z desiatich (90%)  obyvateľov Slovenska si čaro Vianoc začína uvedomovať počas decembra, pričom približne polovica (51%) ich začína prežívať až tesne, teda týždeň  pred Vianocami  a dve pätiny (39%) už od začiatku adventu. Len 8% prežíva Vianoce od obdobia, kedy sa v televízii odvysielajú prvé vianočné reklamy – približne od polovice októbra.

Slováci preferujú umelý stromček. Je praktický a môžu ho používať aj niekoľko rokov po sebe. Takto sa vyjadrili viac ako tri štvrtiny (78%) Slovákov. Živý stroček si tento rok plánuje kúpiť 17% opýtaných. Zvyšok (5%) sa v období realizácie prieskumu nevedel k tejto otázke vyjadriť.

O prieskume

Prieskum realizovala agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu. Vzorka 1000 respondentov je reprezentatívna pre populáciu Slovenska vo veku 15 - 65 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja. Terénna fáza výskumu sa uskutočnila v novembri 2014.

Pre ďalšie informácie kontaktujte, prosím:

Vladimíra Bunčáková, PR Manager; t: 0903 477 621, e: vladimira.buncakova@tns-global.sk

 


Prílohy k správe


Tagy