Piatok, 4. September 2015 | Prílohy k správe | Tagy

Odborníci na kvalitný spánok tvrdia, že dospelému človeku stačí spať v priemere 8 hodín. Kvalitný a dostatočný spánok by mal byť našou každodennou prioritou a neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu, nakoľko ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale aj duševnú pohodu či výkonnosť človeka. A práve v tejto súvislosti uskutočnila v máji tohto roku agentúra TNS Slovakia prieskum na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov, aby tak zistila, koľko Slováci priemerne spia.

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že Slováci si na dlhý spánok rozhodne nepotrpia. V priemere spia len sedem a štvrť hodiny. Ideálnych 8 hodín si dopraje tretina (35%) Slovákov. Necelá tretina (30%) spí 7 hodín. Skutočne do ružova sa vyspí 16% ľudí. Títo si doprajú 9 hodinový, prípadne dlhší spánok.

Muži spia o niečo kratšie ako ženy. Zatiaľ čo mužom stačí spať v priemere 7 hodín 9 minút, ženy na načerpanie síl do nového dňa potrebujú o niečo dlhší spánok (7 hodín 23 minút). Najväčší podiel žien (38%) si dopraje osemhodinový spánok. U mužov si osemhodinový spánok dožičí 31%, sedem hodinový zase 33%. 

Naozaj platí, že čím je človek starší, tým menej spí? Z výsledkov prieskumu vyplýva, že dĺžka spánku súvisí aj s vekom. Mladí ľudia (do 29 rokov) v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami spia najdlhšie a každý štvrtý potrebuje 9, prípadne viachodinový spánok. So zvyšujúcim sa vekom sa potom priemerná dĺžka spánku naozaj skracuje. Najmenej spia ľudia vo vekových kategóriách 40-49 rokov (7 hodín 5 minút) a 50-59 rokov (7 hodín 7 minút). Každému štvrtému (28%) štyridsiatnikovi dokonca stačí 6 hodinový, prípadne kratší spánok.

Aj napriek tomu, že v menších obciach začína zvyčajne pracovná doba o niečo skôr ako v mestách, na priemernej dĺžke spánku sa tento fakt neodráža. A ľudia ako na dedinách tak aj v mestách spia približne rovnako dlho. Rozdiel je iba 12 minút spánku, pričom paradoxne najmenej spia ľudia z najväčších miest. Tí, ktorí spia 9 a viac hodín, je v malých obciach do 1 000 obyvateľov približne 1,5 násobne viac ako vo veľkých mestách.

Čo sa týka rozdelenia podľa krajov, tak najväčší spáči sú na východe: v Prešovskom (7 hodín 25 minút) a Košickom kraji (7 hodín 21 minút), ale tiež v Žilinskom kraji (7 hodín 21 minút). Na východe je dvojnásobne viac ľudí, ktorí spia v noci priemerne 9 a viac hodín ako napríklad v Bratislavskom kraji. V Bratislavskom kraji, ale tiež v Trenčianskom a Banskobystrickom spia ľudia v priemere najmenej (7 hodín 10 minút). Zaujímavé je však aj to, že práve v Bratislavskom kraji spí takmer polovica ľudí (44%) práve odporúčaných 8 hodín.

Vzdelanie nemá výrazný vplyv na priemernú dĺžku spánku. Ale napríklad v porovnaní s vysokoškolskými ľuďmi je medzi obyvateľmi s nižším vzdelaním viac tých, ktorí spia 6 a menej hodín.

O prieskume

Prieskum realizovala agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu. Vzorka 1 000 respondentov je reprezentatívna pre populáciu Slovenska vo veku 18 a viac rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja. Terénna fáza výskumu sa uskutočnila v máji 2015.

Pre ďalšie informácie kontaktujte, prosím:

Vladimíra Bunčáková, PR Manager; t: 0903/ 477 621, e: vladimira.buncakova@tns-global.sk


Prílohy k správe


Tagy